British Boxing Results 1-7 March 1930



Mar 1 1930    Skating Rink, Bishop Auckland
Newcastle Daily Journal
Young Josephs (Wallsend)    WPTS(12)    Bob Phillips (Darlington)
Nipper Stockle (Sunderland)    DRAW(10)    Ginger Rennie (Sunderland)
Joe Daley     WKO3    Jim Galbraith 
(novice competition)
Young Dunn (Chilton)    WKO2    Young York (Witton Park)
(novice competition)
Young Crozier     WRTD1    Robert Pocklington 
(novice competition)
Young Crozier     WKO1    Young Dunn 
(novice competition semi-final)
Joe Daley     WRTD2    Isaac Temperley 
(novice competition semi-final)
Mar 1 1930    Holmeside Stadium, Sunderland+A40
Boxing 05/03/1930 pages 563 and 565
Con Tansey (Sunderland)    WPTS(12)    Joe Leighton (Doncaster)
Bob Lamb (Sunderland)    WRTD8(12)    George Johnson (Newcastle)
Boy Knightly (Sunderland)    WPTS(6)    Peter Martin (Sunderland)
Ted Carter (Durham)    WKO2(6)    Reuben Hudson (Sunderland)
Douglas Parker (Sunderland)    WPTS(15)    Jack Harris (London)
Mar 1 1930    Borough Hall, West Hartlepool
Boxing 05/03/1930 pages 566 and 565
George Willis (Newcastle)    WPTS(15)    Albert Johnson (Manchester)
Little Minor (Leeds)    DRAW(12)    Spike Bradley (Shipley)
Young Riley (Stockton)    WPTS(6)    Young Stanley (Middlesbrough)
Boy Craster (Middlesbrough)    WPTS(6)    Tot Robson (North Shields)
Mar 1 1930    The Ring, West Hartlepool The Ring
Northern Echo
Young Hughes     WRTD3(6)    Young Bradley 
Tom Powell (Stockton)    WPTS(10)    Jim Brand (South Shields)
Boy Craster     DRAW(6)    Tot Murray 
Mar 1 1930    The Stadium, West Stanley
Boxing 05/03/1930 page 563
Paul McGuire (Newcastle)    WRSF2    Joe Horsefall (Newcastle)
Bob Bradley (Newcastle)    WRSF4    Young Clinton (Newcastle)
Boy Burke (Newcastle)    W    Frank Osborne (Consett)
Mar 1 1930    Belle Vue, Manchester
Manchester Sporting Chronicle
Lauri Raiteri (Stratford)    WRTD10(15)    Sonny Doke (Battersea)
Benny Sharkey (Newcastle)    WKO9(15)    Al Miller (Liverpool)
Bonny Evans (Wolverhampton)    WRTD6    Jack Skelland (Doncaster)
Joe Brown (Liverpool)    WKO4(10)    Steve Merritt (London)
Charlie Barlow (Manchester)    WPTS(10)    Ted McGuire (Manchester)
Mar 1 1930    Drill Hall, St Ives
The Cornishman and Cornish Telegraph
Tony Penprase (Redruth)    WPTS(12)    Bob Lewis 
(billed for Cornish Bantamweight Title but Penprase overweight)
Nelson Penfold (Truro)    WKO1(6)     Burton (Falmouth)
Nipper Stevens (St Ives)    WPTS(6)    Nipper Wilde (Truro)
Mar 1 1930    Town Hall, Kingsbridge
Salcombe Gazette and South Coast Devon Visitor
Gerald Harris (Devonport)    WPTS(6)    Ginger O'Neill (Plymouth)
Young Wiltshire (Plymouth)    WPTS(6)    Bill Maddick (Kingsbridge)
Harry Trant (Kingsbridge)    DRAW(4)    Kid Prettyjohns (Dartmouth)
A Rodgers (Salcombe)    WPTS(4)    Dai Rowe (Kingsbridge)
J Trant (Kingsbridge)    WPTS(4)    J Mitchell (Dartmouth)
S Edgecumbe (South Pool)    WDSQ3(4)    J Blake (Dartmouth)
Mar 1 1930    Gess Pavilion, Ammanford
Boxing 05/03/1930 page 569
Ben Marshall (Newport)    WPTS(12)    Arthur Rees (Ammanford)
Mar 1 1930    Cwmparc 
Boxing 05/03/1930 page 569
Fred Roberts     WPTS(10)    Jonah Davies 
Dai Davies     WPTS    Tommy Clark 
Mar 1 1930    Ex-Servicemen's Club, Ferndale
Boxing 05/03/1930 page 569
Tommy Ellis (Ystradgynlais)    DRAW(10)    Teddy Broadstock (Treharris)
Ivor Coombes (Porth)    WPTS    Joe Caulfield (Treforest)
Sammy Lowery (Trealaw)    WDSQ3    Harry Jones (Ferndale)
Mar 1 1930    Working Men's Club, Llanelly
Boxing 05/03/1930 page 568
Gordon Cook (Penygraig)    WPTS(15)    Danny Evans (Ammanford)
Billy Quinlan (Ammanford)    WDSQ1(10)    Bob Dowling (Clydach Vale)
Bryn Edwards (Garnant)    WPTS(10)    Teddy Ward (Trealaw)
Mar 1 1930    Public Hall, Port Talbot
Boxing 05/03/1930 page 569
Phineas John (Pentre)    WPTS(12)    Billy Pritchard (Treherbert)
Billy Brace (Gelli)    WPTS(6)    Jockey Millwall (Port Talbot)
Mar 1 1930    Taylor's Pavilion, Treorchy
Boxing 05/03/1930 page 569
Evan Lane (Treorchy)    WPTS(10)    Emlyn Jones (Tumble)
Vic Evans (Treorchy)    WPTS(6)    Johnny Morgan (Cwmparc)
Alby John (Gelli)    WDSQ4    Sylvanus Davies (Treorchy)
Carol Taylor (Treorchy)    DRAW(6)    Dilwyn John (Pentre)
Mar 1 1930    Drill Hall, Ruthin
Denbighshire Free Press(Denbigh)
Promoter RJ Morris(Penybont).  Referees Alf Bellman and Spot Davies
Kid Jones (Denbigh)    WRTD3(6)    Freddie Griffiths (Mold)
 Rafe (Holland)    WPTS(6)    Charlie Rowlands (Mold)
Jim Bowman (Warrington)    WRSF7    Herbert Bennett (Shotton)
Alex Davies (Altrincham)    WPTS(10)    Griff Williams (Denbigh)
Spot Davies (Altrincham)    WKO7(10)    Kid Rogers (Chester)
Mar 1 1930    The Ring, Glasgow 
Glasgow Evening News
Harry McQuade (Barrhead)    WPTS(10)    Young McFarlane (Greenock)
Mar 2 1930    The Ring, Blackfriars
Boxing 05/03/1930 pages 562 and 561
Tom Daly (Bermondsey)    WRTD5(15)    Dan O'Connor (Wales)
Billy Granelly (Wales)    WPTS(15)    Young Joe Bull (Blackfriars)
Reggie Caswell     DRAW(15)    Harry Benton (Lambeth)
Mar 2 1930    Comrades Hall, Camden Town
Boxing 05/03/1930 page 562
Kid Davis (Wales)    WPTS(8)    George Walters (Walthamstow)
Charlie O'Shea (Euston)    WRTD4(6)    Young Draper (Holloway)
Johnny Jones (Stoke Newington)    WRSF4(6)    Tim Burns (Hoxton)
Young Handley (Hoxton)    WPTS(6)    Fred Skuse (Somers Town)
Jimmy Taylor (St James)    WPTS(12)    George Sangers (Euston)
Mar 2 1930    Embassy Hall, Catford 
Boxing 05/03/1930 page 562
Charlie Green (Islington)    WRTD7(12)    Ted Johnson (Downham)
George Davis (Catford)    WRTD10(12)    George Nolan (Kings Cross)
Sid Smith (Peckham)    WPTS(10)    Alf Harris (Stepney)
Jerry Sands (Lambeth)    WRSF4(10)    Jim Carney (Bermondsey)
Mar 2 1930    Labour Hall, Hammersmith
Boxing 05/03/1930 page 562
Billy Housego (Paddington)    DRAW(12)    Johnny Croxon (Notting Hill)
Johnny Bridges (Notting Hill)    WRTD2(10)    George Buswell (Fulham)
Alf East (Acton)    WPTS(8)    Young Izan (Hammersmith)
Bobby Greenwood (Shepherds Bush)    WPTS(8)    Joey Baker (Paddington)
Tom Spender (Fulham)    WRTD2(6)    Tom Barwick (Hammersmith)
Mar 2 1930    Vale Hall, Kilburn 
Boxing 05/03/1930 page 562
Kid Farlo (Stepney)    WKO2(10)    Wally Rice (Poplar)
Jack Stratton (Marylebone)    WPTS(10)    Jack Walters (Eltham)
Jack Langdon (St George's)    WRSF5(10)    Patsy Mack (Kilburn)
Archie O'Brien (Clerkenwell)    WPTS(6)    George Crane (Kings Cross)
Nipper Pat Daly (Marylebone)    WPTS(15)    Charlie Mack 
Mar 2 1930    Premierland, Whitechapel 
Boxing 05/03/1930 page 561
Harry Mason     WKO4(15)    Julius de Kessler (France)
Sam Steward     WKO9(15)    Gaston Devaux (France)
Harry Brooks (St George's)    WPTS(15)    Solly Scwartz 
Tommy Yirk (Leicester)    WPTS(12)    Teddy Lewis (Bethnal Green)
Mickey Clarke (St George's)    WRTD7(10)    Jack Richards (Leicester)
Tosh Humphries (Stepney)    WPTS(10)    Leon Alderwick (Leicester)
Billy Leroy (Stepney)    DRAW(10)    Jack Laudon (St George's)
Lew Pinkus     WPTS(15)    Leo Hermac (France)
Mar 2 1930    The Stadium, West Stanley 
Stanley News and Consett Chronicle
 Tootles' novice (Leeds)    WPTS(6)    Tony Vest (Leamside)
Ted Joyce (South Moor)    WRSF3(4)    Charlie Sullivan (Stanley)
Miles Connelly (South Moor)    WRSF3(4)    Jack Rogers (Hamilton)
Mar 2 1930    NSC, Leeds 
Boxing 05/03/1930 page 566
Billy Roberts (Bishop Auckland)    WKO8(12)    Wattie Wilde (Accrington)
Nipper Cooper (Leeds)    WPTS(10)    Young Dick Lawton (Goole)
Billy Hill (Shirebrooks)    WPTS(10)    Jack O'Hara (Leeds)
Benny Thackray (Leeds)    WPTS(10)    Billy Mack (Blackburn)
Kid Butler (Leeds)    WPTS(6)    Boy Fox (Leeds)
Young Miller (Leeds)    WKO2(6)    Kid Graham (Leeds)
Mar 2 1930    Pendleton 
Manchester Sporting Chronicle
Bob Hesford (Manchester)    WPTS(10)    Sonny Smith (Broughton)
Eddie Sherry (Pendleton)    WPTS(10)    Tom McLeish (Manchester)
Bob Southworth (Pendleton)    WKO7(10)    Ginger Howard (Pendleton)
Mar 2 1930    The Stadium, Royton
Boxing 05/03/1930 page 565
Tommy Maloney (Oldham)    WPTS(15)    Tom Fitzhugh (Manchester)
Jack Davies (Ashton)    WPTS(10)    Kid Richardson (Southport)
Freddie Welsh (Rochdale)    WPTS(10)    Jackie Davies (Manchester)
Buck Jones (Bradford)    WPTS(6)    Tommy Travis (Oldham)
Jack Perelli (Manchester)    WRTD4(6)    Teddy Locket (Royton)
Jack Wright (Royton)    WPTS(6)    Jim Cook (Miles Platting)
Mar 2 1930    Adelphi Club, Salford
Boxing 05/03/1930 
Alf Grisedale (Liverpool)    WKO2(15)    Fred Bromley (Sheffield)
Tony Farren (Salford)    WKO5(10)    Billy Cockshott (Gorton)
Arthur Evitt (Collyhurst)    WKO4(10)    George Shaw (Pendleton)
Harry Evans (Pendleton)    WKO5(10)    Jack Brooks (Stratford)
Joe Carter (Bradford)    WPTS(6)    Martin Lockey (Salford)
Billy Kelly (Bradford)    WPTS(6)    Jack Unsworth (Salford)
Jimmy Smith (Salford)    WPTS(6)    Jack Birch (Bradford)
Major Nadler (Cheetham)    WKO4(6)    Young Cheetham (Pendleton)
Mar 2 1930    Baylis-Wiley BC, Tyseley
Leicester Mail
Tommy Kirk (Nottingham)    WPTS(10)    Sandy McEwan (Birmingham)
Mar 2 1930    Wolverhampton Street Stadium, Walsall 
Boxing 05/03/1930 page 568
Tom Cartwright (Tipton)    DRAW(15)    Len Tiger Smith (Birmingham)
Jim Redfern (Walsall)    WPTS(6)    Jim Moseley (Wednesbury)
Phil Barnes (Malvern)    WRTD3(6)    Young Diamond (Tipton)
Ellis Blackham (Wednesbury)    DRAW(6)    Jim Adams (Dudley)
Mar 2 1930    Ice Rink, West Bromwich 
Boxing 05/03/1930 page 568
Billy James (Birmingham)    WPTS(15)    Tommy Brown (Manchester)
Jack Tarpey (Manchester)    WPTS(15)    Walter Wright (Huddersfield)
Clem Cort (Birmingham)    WPTS(6)    Jimmy Rose (West Bromwich)
Kid Plested (Tipton)    WPTS(6)    George Rowley (West Bromwich)
Mar 2 1930    Palais de Danse, West Bromwich 
Boxing 05/03/1930 page 568
Jack Haynes (Birmingham)    WRSF4(15)    Joe Lynch (Glasgow)
Jack Davis (Bolton)    WPTS(15)    Nash Shakespeare (Wakefield)
Alex Law (Smethwick)    WPTS(6)    Bert Sales (Smethwick)
Tiny Baker (Birmingham)    WPTS(6)    Benny Plant (Dudley)
Mar 3 1930    The Ring, Blackfriars 
Boxing 05/03/1930 page 564
Archie Sexton (Bethnal Green)    WPTS(15)    Ocky Davies (Wales)
(match made at 10st 10lbs)
Dick O'Brien (Dagenham)    WPTS(12)    Billy Birch (Covent Garden)
Harry Ray (Bermondsey)    WKO1(12)    Bert Pridgeon (Kings Cross)
Jack Casey (Bermondsey)    WPTS(6)    Mike Russell (Marylebone)
Jimmy Laws (Deptford)    WPTS(6)    Dick Bond (Bermondsey)
Mar 3 1930    Alcazar, Edmonton 
Boxing 05/03/1930 page 564
Haydn Williams (Wales)    WPTS(15)    Ernie Mason (Lambeth)
Len Warren (Waltham Cross)    WPTS(8)    Young Buck (Tottenham)
Alf Longman     WKO1    Billy Buchanan 
George Porter (Nottingham)    WKO9    Albert Johnson (Manchester)
Mar 3 1930    Baths, Fulham 
Boxing 05/03/1930 page 564
Fred Green (Blackfriars)    DRAW(15)    Fred Bullions (Deptford)
Bill Barnham (Fulham)    DRAW(15)    Jim Wheeler (Bermondsey)
Patsy Blaygrove (Fulham)    WPTS(6)    Tom Spender (Fulham)
Don Rose (Battersea)    WRTD6(6)    Pat McColgan (Putney)
Mar 3 1930    Baths, Greenwich 
Boxing 05/03/1930 page 565
Tom Berry (Custom House)    WRSF11(15)    Albert Norkin (Belgium)
Jim Briley (Peckham)    WPTS(15)    Billy Reynolds (Newcastle)
Arthur Webb (Deptford)    WPTS(10)    Johnny Hughes (Lewisham)
Dick Pinder (Canning Town)    WPTS(6)    Jim Loveridge (Deptford)
Phil White (Lewisham)    WKO3(6)    Tom Pikes (Deptford)
Mar 3 1930    National Sporting Club, The Stadium, Holborn
Boxing 05/03/1930 page 564
Bert Kirby (Birmingham)    WKO3(15)    Jackie Brown (Manchester)
(British Flyweight Title)
Cuthbert Taylor (Merthyr)    WPTS(10)    Bert Taylor (Birmingham)
Ivor Davies (Treorchy)    DRAW(8)    Frank Radcliffe (Cornwall)
Johnny Bridges (Notting Hill)    WKO1(6)    Danny Gardiner (Bayswater)
Slosh Saunders (Paddington)    WPTS(6)    Ernie Aldridge (Islington)
Mar 3 1930    Baths, Kingston 
Boxing 05/03/1930 page 565
Albert Holmes (Lambeth)    WPTS(15)    Dave Danahar (Bethnal Green)
Jerry Sands (Lambeth)    DRAW(12)    Young Giffo (Newcastle)
George Green (Camberwell)    WPTS(10)    Patsy Butler (Barnes)
Jackie Gay (Kingston)    WRTD2(8)    Kid Lloyd (Camberwell)
Jimmy Hobbs (Richmond)    WRSF2(8)    Jim Griffin (Camberwell)
Jack Hyams     WRSF8    Clicky Clark 
Tommy Scott     WKO4    Myer Cohen 
Mar 3 1930    Casino, Rochester 
Boxing 05/03/1930 page 564
Referee Stan Darran
Bill Whiteley (Battersea)    WPTS(12)    Ted Mason (Maidstone)
Jimmy Turner (Chatham)    WPTS(12)    Jack Burton (Custom House)
Johnny Kilbane (Bethnal Green)    WDSQ2(10)    Seaman Dobson (Chatham)
Joe Rubery (Gillingham)    WPTS(6)    Stoker Dare (Richmond)
Bert Winters (Rochester)    WRSF2(6)    Peter Jenkins (Rochester)
Mar 3 1930    The Imperial, Felling-on-Tyne 
Boxing 12/03/1930 page 582
Tommy James (Gateshead)    WRSF8(12)    Billy Hutchinson (Sunderland)
Young Summers (Newcastle)    WPTS(6)    Jack McGurrell (Sunderland)
Pat Kelly (Felling)    WKO1(6)    Boy Edwards (Newcastle)
George Davison (Newcastle)    DRAW(6)    Billy Burns (Felling)
Young Welsh (Felling)    WRSF2(6)    Ned James (Jarrow)
Mar 3 1930    Queens Rink, West Hartlepool
Boxing 12/03/1930 pages 579 and 578
Sandy McKenzie (Glasgow)    WPTS(15)    Billy Adair (London)
Billy Farrell (Winlaton)    WRTD6(15)    George Gledhill (Halifax)
Peter Newton (Whitburn)    WRTD8(10)    Albert Ferguson (Castletown)
Teddy Barnett (Sunderland)    WPTS(6)    Pat Daley (Middlesbrough)
Mar 3 1930    Athletic Club, Birstall
Boxing 12/03/1930 page 584
Jack Inwood (Birstall)    WPTS    Percy Vear (Keighley)
Boy Gibson (Bradford)    DRAW    Bunny Horner (Cleckheaton)
John Barrett (Keighley)    WPTS(8)    Nipper Gale (Bradford)
Young Whitworth (Batley)    WPTS    Billy Holmes (Keighley)
Joe Thornton (Wyke)    WKO1    Israel Smith (Bradford)
Mar 3 1930    Ideal Skating Rink, Harrogate
Boxing 12/03/1930 page 582
Joe Lowther (Leeds)    WPTS(12)    Joe Woodruffe (Accrington)
Tom Goodall (Castleford)    DRAW(12)    Ginger Williams (Doncaster)
Joe Goodall (Castleford)    WPTS(10)    Chocolate Melgram (Otley)
Alex Noble (Castleford)    WPTS(10)    Harold Thorpe (Doncaster)
Danny Wakelam (Castleford)    WPTS(8)    Jimmy Morton (Leeds)
Young Stringer (Castleford)    WPTS(8)    Lloyd Thompson (Harrogate)
Mar 3 1930    Royalty Theatre, Morecambe
Boxing 12/03/1930 page 579
Sonny Lee (Leeds)    WRTD8(10)    Ernie Boulton (Wigan)
Tommy Rose (Bolton)    WPTS(12)    Nipper Cooper (Leeds)
Benny Thackray (Leeds)    WRTD8(12)    Boy Mack (Blackburn)
Mar 3 1930    Baths, Normanton
Boxing 12/03/1930 pages 582 and 579
Jock Hunter (Leeds)    DRAW(10)    Jim Oldfield (Doncaster)
Johnnie Clarke (Leeds)    WPTS(10)    Billy Bennett (Normanton)
Jack Bailey (Normanton)    WPTS(10)    Horace Cobb (Castleford)
Joe Covick (Leeds)    WPTS(8)    George Hill (Normanton)
Dick Wealdon (Normanton)    WPTS(6)    Sid Smith (Castleford)
Jack Webster (Normanton)    WKO5(6)    Walt Pass (Whitwood)
Mar 3 1930    Stretford 
Manchester Sporting Chronicle
Jack Bennett (Salford)    DRAW(12)    Jim Palin (Crewe)
Young Bennett (Salford)    WPTS(10)    Jim Rhodes (Cheetham)
Mar 3 1930    Town Hall, Alfreton
Alfreton and Belper Journal
Gunner Thompson (Alfreton)    WPTS(12)    George Jevons (Mansfield)
Boy Allen (Sutton-in-Ashfield)    WPTS(10)    Billy Shinfield (Alfreton)
W Weaver (Tibshelf)    W    H Leigh (Mansfield)
Henry Haynes (Alfreton)    W    Issy Gilbert (Somercotes)
Tiger Smith (Alfreton)    W    Young Pedler (South Normanton)
Mar 3 1930    Public Baths, Coventry
Birmingham Gazette
Sandy McEwan (Aberdeen)    WPTS(10)    Martin Gallagher (Rochdale)
N. Price (West Bromwich)    WPTS(8)    Cliff Smith (Penygraig)
Phil Hall (Birmingham)    WPTS(8)    Joe Finnerty (Stoke)
Harry Hill (West Bromwich)    WRTD4(8)    Ernie Reader (Coventry)
Mar 3 1930    Palais de Danse, Hanley
Boxing 12/03/1930 page 583
Joe Chapman (Chadderton)    WPTS(15)    Kid Brock (Heywood)
Ernie Plant (Hanley)    WRSF5(10)    Fred Heighton (Greenfield)
Ted Thomson (Manchester)    WPTS(10)    Billy Vaughan (USA)
Joe Rostron (Heywood)    WRSF8(15)    Joe Lynch (Glasgow)
Mar 3 1930    Northgate Drill Hall, Louth
Grimsby Daily Telegraph
Referee Ted Perris
Tiger Volley (Grimsby)    WPTS(8)    Billy Roffe (Grimsby)
Lew Hirst (Grimsby)    WRSF5(6)    Battling Riley (Grimsby)
Bob Holloway (Louth)    WPTS(6)    Harry Hunter (Louth)
Jack Grimble (Grimsby)    DRAW(6)    Young Jerry Thompson (Grimsby)
Billy Freeman (Louth)    WKO4(6)    Young Greenfield (Louth)
Tiger Dann (Louth)    WPTS(4)    Horace Bray (Louth)
Mar 3 1930    Windmill Club, Rushden
Northampton Daily Chronicle
Len Wickwar (Leicester)    WPTS(10)    Norman Snow (Northampton)
Arthur Boddington (Wellingborough)    WRTD13(15)    Arthur Lloyd (Camberwell)
(cut eye)
Jack Alder (Camberwell)    WPTS(10)    Arthur Hancock (Peterborough)
Pop Newman (Leicester)    WPTS(10)    Reg Travell (Northampton)
China White (Northampton)    WPTS(8)    Billy Smith 
 Osborne (Wellingborough)    W     unknown 
(Lightweight novice competition final)
Mar 3 1930    Baths, Stourbridge 
Birmingham Gazette
Promoter Owen Moran.  Referee Jack Ward
Clarence Barton (Birmingham)    WPTS(15)    Al Kenny (Salford)
George Lawley (Bewdley)    WPTS(10)    Joe Nurrish (Birmingham)
Ronnie Summerton (Birmingham)    WKO4(10)    Benny Plant (Dudley)
Tom Banks (Birmingham)    WRSF1    Fred Higginson (Dudley)
Mar 3 1930   Town Hall, Sutton-in-Ashfield 
Nottingham Evening Post
Promoter F Conway.   Referee J Shepherd (Chesterfield)
Kid Haycox (Mansfield)    WPTS(15)    Jim Johnson (Newcastle)
Jack Kellett (Hasland)    WPTS    Tricky Roughton (Mansfield)
Young Connah (Mansfield)    DRAW    Nipper Haycox (Stanton Hill)
Young Chenn (Sutton-in-Ashfield)    WKO8(8)    Dusty Miller (Alfreton)
Fred Denton (Doncaster)    WPTS    Terence Key (Clay Cross)
Mar 3 1930    Corn Exchange, Cambridge 
Cambridge Daily News
Promoter Joe Morris
Stan Waller (Cambridge)    WRTD5(12)    Seaman Garrard (Chatham)
Gammy Smith (Cambridge)    WPTS(12)    Joe Batten (London)
Archie Allen     WRTD1(10)    Phil Brooks (London)
Ed Stubbings (Cambridge)    WPTS(10)    Billy Ransford (Walworth)
Gilbert Stubbings (Cambridge)    WPTS(10)    Billy Palmer (Bermondsey)
Clem Stubbings (Cambridge)    WPTS(6)    Peter Fitzgerald (Cambridge)
Mar 3 1930    Corn Hall, Norwich 
Eastern Daily Press (Norwich)
Promoter and Referee Alf Stewart
Jack Forster (Norwich)    WKO3(10)    Dolly Gray (RN)
C High (Norwich)    DRAW(6)    J Peacher (Norwich)
Pinky Gallant (Norwich)    WKO1(6)    Sid Sparkes (Norwich)
E Freeman (Norwich)    WKO1(6)    Taffy Jones (RA)
Young Machin (RA)    WRTD5(6)    E Smith (Norwich)
Jimmy Jarvis (Norwich)    WPTS(6)    Young Boast 
Mar 3 1930    The Ring, Glasgow 
Glasgow Evening News
Jim McQuade (Barrhead)    WPTS(10)    Tom Sayers (Glasgow)
George Ballantyne (Bridgeton)    WPTS(8)    Terry O'Brien (Burnbank)
P Wyper (Burnbank)    WRSF4(6)    T Sherry (Parkhead)
Hugh McSorley (Glasgow)    WRSF5(6)    Phil McGhee (Tollcross)
Mar 3 1930    Scottish Stadium, Govan 
Glasgow Evening News
A Goudie (Kilmarnock)    WDSQ    Andy Findlay (Glasgow)
Jim O'Neil (Cambuslang)    WPTS(10)    P Curran (Hamilton)
Johnny Grant (Glasgow)    WPTS(10)    George Chapple (Glasgow)
T Ryan (Hamilton)    WPTS(6)    Fred Lonsdale (Eaglesham)
Bobby Devine (Hamilton)    WPTS(6)    Pat Breslin (Carfin)
Mar 4 1930    Lime Grove Baths, Shepherds Bush 
Boxing 12/03/1930 page 577
Alf Mancini (Notting Hill)    WRSF3(12)    Andre Beghin (Belgium)
Joe Batten (Notting Hill)    WRSF10(12)    Johnny Allen (Bermondsey)
Mar 4 1930    Cavendish Street AC, Ashton-under-Lyne 
Boxing 12/03/1930 page 579
Dave Sykes (Leeds)    WPTS(12)    Syd Breeze (Mexborough)
Steve Firman (Mexborough)    WPTS(10)    George Yates (Ashton)
Billie Smith (Denaby)    WPTS(10)    Willie Walsh (Oldham)
Young Stevens (Bacup)    WPTS(6)    Billie Booth (Stalybridge)
Young Maskery (Ashton)    WPTS(6)    Nipper Murphy (Bacup)
Mar 4 1930    Horton Green BC, Bradford 
Boxing 12/03/1930 page 579
Joe Dover (Silsdon)    WPTS(10)    Young White (Bradford)
Maurice Emmett (Keighley)    WPTS(10)    Young Bradley (Bradford)
Billy Plimmer (Bradford)    WRSF5(10)    Ted Blakey 
Freddy Irving (Keighley)    WPTS(6)    Young Dunn (Bradford)
Harry Graves (Bradford)    WRTD4(6)    Young Nugent (Bradford)
Mar 4 1930    Swan Croft Stadium, Colne 
Colne Times and Nelson Leader
Tommy Rigby (Padiham)    WPTS(10)    Young Sumner (Preston)
Joe Burns (Bacup)    WPTS    Jimmy Wilkie (Burnley)
Harry Cawtherley (Bacup)    WKO4(6)    Harry Price (Burnley)
Young Beresford (Preston)    WPTS(8)    Young Sykes (Adlington)
Mar 4 1930    British Legion Club, Huddersfield 
Yorkshire Post
Tom Cowley (Doncaster)    WDSQ6    Cyclone Charlie Ovey (Oldham)
J Bayley     WPTS    Young Hampson 
(Queens Patrons Lightweight cup competition 2nd series)
J Marsden     W    Young Hughes 
(H + A Mitchell Flyweight cup competition 2nd series)
Jack Coates (Huddersfield)    DRAW(8)    Jack Stevenson (Manchester)
Tom Horsefall (Huddersfield)    WPTS(6)    Kid Curley (Doncaster)
Mar 4 1930    Free Trade Hall, Manchester 
Boxing 12/03/1930 page 579
George Rose (Bristol)    WPTS(15)    Fred Webster (London)
Teddy Higgins (Manchester)    WPTS(15)    Tiny Smith (Sheffield)
Yg Johnny Melia (Oldham)    WPTS(6)    Andy Carmichael (Manchester)
Mar 4 1930    Spinney Hill Club, Leicester 
Boxing 12/03/1930 page 583
Tommy Kirk (Nottingham)    DRAW(10)    Joey Blake (London)
Jim Ashley (Coventry)    WRTD5(10)    Billy Buchanan (London)
George Lovell (Leicester)    WPTS(8)    Alf Siddons (Leicester)
Len Williams     WPTS(8)    George Handford 
Mar 4 1930    British Legion, Boscombe 
Boxing 12/03/1930 page 584
Ted Sherwood (Bournemouth)    WRSF4(10)    Boy Smith (Portsmouth)
Young Bailey (Gosport)    WPTS(10)    Billy Pleace (Portsmouth)
Roy Wellesley (Bournemouth)    WPTS(8)    Vic Buckingham (Portsmouth)
Albert Pike (Portsmouth)    WRTD3(8)    Vince Blackburn (Bournem'th)
Ted Darville (Portsmouth)    DRAW(8)    Jack Lewis (Bournemouth)
Jock Slim (Portsmouth)    WRSF2(6)    George Davies (Bournemouth)
Mar 4 1930    Pavilion, Gillingham 
Boxing 12/03/1930 page 584
George Swinbourne (Maidstone)    WPTS(12)    George Peck (Stepney)
L/Smn Jackson (Chatham)    WPTS(10)    Jim Thomas (Aldgate)
Seaman Harvey (Chatham)    WKO4(8)    Seaman Reeman (Chatham)
Mar 5 1930    Baths, Bow 
Boxing 12/03/1930 page 577
Steve Merritt (Homerton)    WRTD3(12)    Kid Jackson (Bethnal Green)
Johnny Kilbane (Bow)    WKO6(10)    George Stubbs (Homerton)
Arthur Ridgewell (Stepney)    DRAW(10)    Benny Quinn (Bethnal Green)
Charlie Ward (Bethnal Green)    WPTS(6)    Tommy Thorn (Bow)
Joe Gibson (Hackney)    WRSF1(6)    Mark Rosenbloom (Aldgate)
Yg Fred Hunt (Bow)    WPTS(6)    Kid Whatman (Bow)
Joe Carr (Old Ford)    WPTS(6)    George Cecil (Hackney)
Harry Summers (Bethnal Green)    WPTS(6)    Young Bogey (Bethnal Green)
Mar 5 1930    Stadium Club, Holborn
Boxing 12/03/1930 page 577
Jack Haynes (Birmingham)    WRSF1(3)    Jack Innes (Manor Park)
(Middleweight competition - preliminary round)
Alf Newbiggen (Tilbury)    WPTS(3)    Ted Giles (Croydon)
(Middleweight competition - preliminary round)
Phil Green (Bath)    WPTS(3)    Johnny Seamarks (Bedford)
(Middleweight competition - preliminary round)
Sandy McKenzie (Glasgow)    WPTS(3)    Farmer Jackson (Doncaster)
(Middleweight competition - preliminary round)
Ted Coveney     WPTS(3)    George Hill (Walworth)
(Middleweight competition - preliminary round)
Joe Bloomfield (Westbourne Park)    WPTS(3)    Mick Gavin (Warwick)
(Middleweight competition - preliminary round)
Ben Drake (Windsor)    NC1(3)    Frankie Baldwin (Kingston)
(Middleweight competition - preliminary round)
Stan Waller (Cambridge)    WKO1(3)    Fred Mutch (Hampstead)
(Middleweight competition - preliminary round)
George Gordon (Dunblane)    WRSF2(3)    Jack Garrod (Walworth)
(Middleweight competition - preliminary round)
Stan Squires (Hull)    WPTS(3)    Jerry Daly (Penygraig)
(Middleweight competition - preliminary round)
George Brown (Stepney)    WPTS4(4)    Eddie Parker (Epsom)
(Middleweight competition - preliminary round)
Bill Berry (St James)    WPTS(3)    Fred Blything (Wolverhampton)
(Middleweight competition - 1st round)
Jack Haynes (Birmingham)    WPTS(3)    Harry Lem (Leicester)
(Middleweight competition - 1st round)
Phil Green (Bath)    WPTS(3)    Alf Newbiggen (Tilbury)
(Middleweight competition - 1st round)
Sandy McKenzie (Glasgow)    WPTS(3)    Ted Coveney (Millwall)
(Middleweight competition - 1st round)
George Gordon (Dunblane)    WPTS(3)    Stan Waller (Cambridge)
(Middleweight competition - 1st round)
George Porter (Nottingham)    WPTS(3)    Jack Stephenson (York)
(Middleweight competition - 1st round)
Dave Forbes (Glasgow)    WDSQ7(10)    Eddie Steele (Norwood)
Mar 5 1930    Baths, Paddington
Boxing 12/03/1930 page 578
Ernie Dunsford (Marylebone)    WPTS(10)    Jack Walters (Eltham)
Phineas John (Pentre)    WPTS(15)    Kid Socks (Bethnal Green)
Mar 5 1930    The Stadium, West Stanley
Stanley News and Consett Chronicle
Pat Lynch (Jarrow)    DRAW(10)    Yankee Hall (Teams)
Billy Joyce (Leadgate)    WRTD7(8)    Kid Berry (Blyth)
(cut eye)
Young Eagle (Pelton Fell)    WPTS(6)    Steve Raymond (Forest Hall)
Mar 5 1930    Old Arcade, Colne
Burnley Express and Advertiser
Jack Dolan (Burnley)    WKO6(10)    Young Livesey (Nelson)
Billy Maher (Burnley)    WPTS(10)    Billy Riley (Ancoats)
Young Lister (Earby)    WPTS(6)    Young Cheetham (Burnley)
Mar 5 1930    Winter Gardens, Morecambe
Boxing 12/03/1930 page 579
Jimmy Cox (Wigan)    WRTD5(12)    Jack Kay (Liverpool)
Jack Murphy (Morecambe)    WKO4(12)    Mick Ester (Shaw)
Jimmy Speight (Lancaster)    WKO3(6)    Mick Barlow (Manchester)
Hiram Gaskell (Coppull)    WPTS(6)    Jack Richardson (Manchester)
Mar 5 1930    Kent Street Baths, Birmingham
Boxing 12/03/1930 page 583
Referee Mark Ryan
Ernie Plant (Hanley)    WPTS(15)    Ralph Morris (Birmingham)
Frank Berwick (Birmingham)    WRSF7(15)    Harry Lowe (Leicester)
Tom Rafferty (Walsall)    WRTD6(10)    Jack Stone (Leicester)
Young Fry (Walsall)    WPTS(6)    George Kirby (Birmingham)
Mar 5 1930    Chesterfield 
Vic Hardwicke
Jack Glover (Barnsley)    WKO4    Ike Grice (Mansfield)
Billy Graham (Teams)    WPTS(10)    Eric Slater (South Elmsall)
Mar 5 1930    Arcade Hall, Bedminster
Boxing 12/03/1930 page 584
Phineas John (Pentre)    DRAW(10)    Young McManus (Plymouth)
Harry Jinks (Plymouth)    WRSF9(10)    Johnny Franklin (Bristol)
Mar 5 1930    St Mary's Street Hall, Belfast
Irish News and Belfast Morning News
Referees Jack Hinds and H Nelson
Alby Kestrell (Cardiff)    WPTS(10)    Billy Gilmore (Belfast)
Carl Petersen (Belfast)    WRTD5(10)    Fred Oldfield (Doncaster)
Stanley Quinn (Fleetwood)    DRAW(6)    Jack Stratton (Belfast)
Frank Markey (Glasgow)    WPTS(6)    Mick McCullough (Dublin)
Billy Jones (Barnsley)    WPTS(6)    Billy McDermott (Dublin)
Mar 6 1930    The Ring, Blackfriars
Boxing 12/03/1930 pages 577 and 576
Johnny Curley (Lambeth)    WPTS(15)    Pierre Godart (Belgium)
(match made at 9st 9lbs)
Len Warren (Guildford)    WDSQ10(12)    Ralph Rudd (Stepney)
Billy Mack (Bethnal Green)    WPTS(12)    Young Diffy (Millwall)
Pat Cassidy (Ireland)    DRAW(6)    Charlie Connors (Southall)
Charlie Jordan (Kingston)    WPTS(6)    Jim Lawrence (Bermondsey)
Mar 6 1930    Skating Rink, Ilford
Boxing 12/03/1930 page 577
Teddy Baldock (Poplar)    WRSF11(15)    Charlie Rowbotham (Birming'm)
match made at 8st 10lbs
Young Franks (Stepney)    WPTS(15)    Charlie Webb (Bow)
Joe Gavin (Bethnal Green)    WPTS(10)    Billy Lowe (Custom House)
Mar 6 1930    Premierland, Whitechapel
Boxing 12/03/1930 page 576
Jimmy Rowbotham (Birmingham)    WDSQ7(15)    Kid Pattenden 
Harry Paulding (Bethnal Green)    WDSQ6(12)    Kid Rich (Bethnal Green)
Moe Moss (Mile End)    DRAW(10)    Billy Palmer (Bermondsey)
Mar 6 1930    Swan Croft Stadium, Colne
Colne Times and Nelson Leader
Ted Lewis (Clayton)    WKO    Young Slate (Colne)
Young Evitt (Manchester)    WPTS    Joe Hagan (Manchester)
Tommy Allen (Hollinwood)    WPTS     Beresford (Manchester)
Mar 6 1930    Pudsey Street Stadium, Liverpool
Boxing 12/03/1930 page 578
Harry Corbett (Bethnal Green)    WRSF12(15)    Alf Howard (Liverpool)
(British Lightweight Title Eliminator)
Paddy Jones (Shotton)    WRSF6(15)    Tom Bailey (Liverpool)
Fred Green (London)    WPTS(12)    Joe Brown (Bootle)
Alf Thornhill (Leeds)    WPTS(10)    Bert Wallace (Liverpool)
Teddy Edwards (Liverpool)    WRSF1(6)    Noel Brown (Liverpool)
Mar 6 1930    Argyle BC, Aston
Birmingham Gazette
Referee Jack Pow (Birmingham)
Bill Woodhall (Great Bridge)    WPTS(8)    Kid Jackson (Newcastle-on-Tyne)
Harold Atkins (Argyle BC)    WRSF(6)    Bill Rollason (Aston)
Mar 6 1930    Corn Hall, Norwich
Eastern Daily Press (Norwich)
Promoter Alf Stewart
Sam Minto (USA)    WKO9(10)    Billy O'Brien (Chicago USA)
A Pye (Norwich)    WDSQ4(6)    Young Hawes (Norwich)
Jimmy Jarvis (Norwich)    WPTS(6)    J Edwards (RA)
Jimmy Boatwright (Norwich)    WPTS(6)     Sinclair (RA)
George Cornwall (RA)    WRTD3(6)    Bob Bebbage (Blofield)
Mar 6 1930    Knightstone Pavilion, Weston-super-Mare
North Devon Herald - Barnstaple
Bonny Evans (Wolverhampton)    WPTS(12)    Harry Jinks (Plymouth)
Fred Tite (Bedminster)    WPTS(10)    George Bees (Keynsham)
Billy Symes (St Jude's)    WPTS(8)    Albert Pomphrey (St Jude's)
Tommy Incleton (Ashton)    DRAW(8)    Ted Sheppard (Bedminster)
A C Cook (Weston-super-Mare)    WRSF2(6)    Doug Stone (Bristol)
Jim Thorne (Redfield)    WRTD4    Ted Tamblin (Lawrence Hill)
Mar 6 1930    Hartland 
North Devon Herald - Barnstaple
Bert Tubbs (Barnstaple)    WRSF5(12)    Charlie Dibble 
Tom Harris (Barnstaple)    WRTD    Young Merrett 
Charles Baxter (Hartland)    WKO4    Young Furzeman (Barnstaple)
George Moore (Barnstaple)    DRAW(8)    Jimmy Joy (Bideford)
Ted Colwill     WPTS(6)    Bill Johns 
Tolly O'Neill (Barnstaple)    WRSF3    Roy Buckingham (Barnstaple)
Mar 7 1930    Stadium Club, Holborn
Boxing 12/03/1930 page 577
Ernie Jarvis (Herne Hill)    WKO3(15)    Van Daele (Belgium)
Young Siki (Liverpool)    DRAW(15)    Praxille Gyde (France)
Tosh Humphries (Stepney)    WPTS(10)    Mick Harris (Aldgate)
Mar 7 1930    Theatre Royal, Shotton
Boxing 12/03/1930 page 582
Promoter A Allom
Con Tansey (Sunderland)    DRAW(10)    Tom Pinkney (Catchgate)
Ted Wilson (Belmont)    WKO1    Jack McKenzie (Sunderland)
Tom Wilson (Belmont)    WKO4    Harry Frances (Sunderland)
Young Archer (Easington)    WPTS(6)    Gunner Ray (Wheatley Hill)
Young Haywood (Shotton)    WPTS(6)    Boy Harvey (Shotton)
Mar 7 1930    The Stadium, West Stanley
Newcastle Daily Journal
Tommy Ray (Dawdon)    WPTS(10)    Jim Lawson (Bloemfontein)
Harry Jones (Jarrow)    WKO3(6)    Jim Grant (Gateshead)
Tim O'Neill (Gateshead)    WPTS(6)    Young Jonah (Jarrow)
Mar 7 1930    Drill Hall, Burnley
Burnley Express and Advertiser
Young Joe Bull (London)    WPTS(12)    Jack Ellis (Morecambe)
Martin Gallagher (Rochdale)    WDSQ4(10)    Cockney Samuels (Leeds)
Young Evitt (Manchester)    WPTS(10)    Frank Fletcher (Manchester)
Frank Ormerod (Nelson)    WPTS(10)    Sid Aldridge (Bath)
Mar 7 1930    Public Hall, Haslingden
Boxing 12/03/1930 page 582
Joe Woodruff (Clayton)    WPTS(12)    Kid Moose (Southport)
KO Barber (Gorton)    WDSQ2(10)    Tommy Rigby (Padiham)
Jack Healan (Gorton)    WRTD5(10)    Jack Page (Haslingden)
Kid Lewis (Accrington)    WRSF2(6)    Ted Harrison (Edenfield)
Mar 7 1930    NSC, Hull
Hull and Yorkshire Times
Promoter and Referee Stan Squires
W Mills     DRAW(8)    Sid Gould (Hull)
Tiger Pepper     WKO2(6)    Young Moody 
 Langham     WPTS(6)     Beecroft 
J Jones     WRTD2    L/Cpl. Redmond 
Mar 7 1930    Public Hall, Manchester
Manchester Sporting Chronicle
Ernie Moyse (Eccles)    WPTS(12)    Dick Manning (Manchester)
Alfred Misell (Collyhurst)    WPTS(10)    Bob Hesford (Manchester)
Mar 7 1930    Openshaw 
Manchester Sporting Chronicle
Boy Mack (Blackburn)    ND7(12)    Sid Ellis (Manchester)
Ernie Barker (Droylesden)    DRAW(10)    Joe Fleming (Rochdale)
Mar 7 1930    Market Hall, Penrith
Penrith Observer
Promoter Dick Edwards.  Referee W Barnes (Penrith)
Jock McAvoy (Rochdale)    WKO3(15)    Bill Shocker Bowman (Penrith)
(McAvoy 10st 9lbs Bowman 12st)
Peel Bell (Carlisle)    DRAW(10)    Bert Hilditch (Shaw)
 Coulthard (Penrith)    WRSF4     McTie (Penrith)
 Watson     WKO1     Warwick 
Mar 7 1930    Majestic Rink, Preston
Boxing 12/03/1930 page 582
Bert Taylor (Birmingham)    WPTS(12)    Joe Greenwood (Bolton)
Tommy Rose (Bolton)    WPTS(12)    Sonny Chappell (Preston)
Tommy Welsh (Liverpool)    WPTS(12)    Jackie Brown (Birmingham)
Frank Clarke (Chorley)    WKO4(10)    Young Bridge (Bolton)
Mar 7 1930    Marathon Stadium, Preston
Boxing 12/03/1930 page 582
Referee Joe Shepherd (Chesterfield)
Charlie Tonner (Birkenhead)    DRAW(12)    Alf Butters (Doncaster)
Billy Graham (Gateshead)    WPTS(12)    Ted Cullen (Mansfield)
Kid Haycox (Mansfield)    WPTS(10)    Tommy Woodward (Doncaster)
Young Woodward (Preston)    WPTS(10)    Roland Bowcock (Shaw)
Mar 7 1930    Prince's Theatre, Preston
Boxing 12/03/1930 page 582
Jim Learoyd (Leeds)    WPTS(15)    Jack Hudson (Lancaster)
Stanley Woods (Leeds)    WDSQ6(10)    Harry Walton (Manchester)
Alf Grisedale (Liverpool)    WRTD5(10)    Ernie Hendricks (Salford)
Johnny Clark (Leeds)    WPTS(10)    Jack Ricahrdson (Manchester)
Mar 7 1930    Swan Gymnasium, Bilston
Birmingham Gazette
Billy Edmunds (Coventry)    WPTS(10)    Peter Nolan (Walsall)
Jack Bryant (Darlaston)    WPTS(4)    Jack Bissell (Wednesbury)
Bill Tate (Coseley)    WPTS(4)    George Rowley (West Bromwich)
Young Norris Haynes (Bilston)    DRAW(4)    Snowball Reynolds (Wolverhampton)
Mar 7 1930    Palais de Danse, Hanley
Boxing 12/03/1930 page 583
Roy Beresford (Heywood)    WRTD3(15)    Pte Fisher (Dudley)
Ginger McLeod (Glasgow)    WKO3(10)    Kid Biddulph (Congleton)
Pat Haley (Hanley)    WKO1(10)    Ivor Chandler (Congleton)
Phil Barnes (Malvern)    WRTD4(6)    Jack Fitzgerald (Hanley)
Owen Rhead (Hanley)    DRAW(6)    Kaiser Bates (Dudley)
Mar 7 1930    Belgrave Club, Leicester
Boxing 12/03/1930 page 583
Referee Austin O'Connor (Leicester)
Fred Ash (Northampton)    DRAW(12)    Tom Wilson (Doncaster)
Norman Snow (Norhampton)    DRAW(8)    Joe Cowley (Thurnscoe)
Young Nutts (Leicester)    DRAW(4)    Len George (Leicester)
Alf Siddons (Leicester)    WKO4(6)    Alf Ison 
Harry Siddons (Leicester)    WRTD2(6)    Stan Dexter (Leicester)
Mar 7 1930    Tramways Recreation Rooms, Leicester
Leicester Mail
Alf Tate     WRSF1(3)    Young Farrow 
(9st competition 1st round)
George Lovell (Leicester)    WRSF1(3)    Billy Hill 
(9st competition 1st round)
Billy Newbold     WPTS(3)    Kid Stokes 
(9st competition 1st round)
Ron Spence     WPTS4(3)    George Lovell (Leicester)
(9st competition semi-final)
Billy Newbold     WPTS4(3)    Alf Tate 
(9st competition semi-final)
Billy Newbold (Leicester)    WPTS(4)    Ron Spence 
(9st competition final)
Mar 7 1930    Five Ways AC, Tipton
Birmingham Gazette
Tom Thomas (Tividale)    WKO3(6)    Nipper Handley (Dudley)
Jack Woodhall (Kates Hill)    WKO    Young Knott (Dudley)
Leigh Clenton (Kates Hill)    WKO4    Dave Martin (Dudley)
Mar 7 1930    Corn Exchange, Peterborough
Peterborough Citizen
Promoter B G Canham
Jim Simpkins (Peterborough)    WPTS(6)    Leon Alderwick (Leicester)
Harry Brown (Northampton)    WRTD5(10)    Billy Carter (Leicester)
Ralph Rudd (St Georges)    WPTS    Johnny Hicks (Forest Gate)
Joe Blake (Bethnal Green)    WPTS(10)    Alf Clarke (Poplar)
Eddie Stevens (Wisbech)    WPTS(10)    Jimmy Rudd (St Georges)
Young Bill Lewis (Bethnal Green)    WPTS(15)    Kid Socks (Bethnal Green)
(match made at 8st 9lbs)
Mar 7 1930    Wyndham Hall, Plymouth
Boxing 12/03/1930 page 584
Dick Burt (Plymouth)    WPTS(12)    Mike South (Hammersmith)
George Ayson (Plymouth)    WPTS(6)    Phil Judd (Plymouth)
Stoker Tom Foley (Foley)    WRTD7(8)    Stoker George 
Alf Webber (Plymouth)    WPTS(6)    Frank Haynes (Stonehouse)
Mar 7 1930    National AC, Glasgow
Boxing 12/03/1930 page 584
Joe McGonigle (Wishaw)    WPTS(10)    George Chappelle (Glasgow)
George Ballantyne (Glasgow)    WPTS(10)    Joe Frame (Hamilton)
Young McAllister (Criagneuk)    W(6)    Young Bean (Bailieston)
Fred Hardy (Glasgow)    W(6)    J McAllister (Glasgow)
Frank Markey (Hamilton)    WRSF8(10)    Tom Allen (Blantyre)
Mar 7 1930    The Ring, Glasgow
Boxing 12/03/1930 page 584
Donald Lindsay (Glasgow)    WPTS(10)    Willie Goldie (Gorbals)
Andy Smith (Johnstone)    WPTS    W Johnstone (Glasgow)
Mick Gilroy (Coatbridge)    WRTD4(10)    Young Mack (Coatbridge)
J Baker (Wishaw)    DRAW(6)    J McClusty (Hamilton)
Mar 7 1930    The Stadium, Belfast
Boxing 12/03/1930 page 584
Promoter Thomas Murphy
George Kelly (Dublin)    WPTS(12)    Bob Bell (Belfast)
Neilly Thompson (Glasgow)    DRAW(12)    Gunboat Smith (Belfast)
Jack Bunting (Belfast)    WPTS(12)    Young Harden (Derby)
Young Spratts     WKO3    Young Ross 
(9st competition)
Tiger Smith     WRTD2    Young Brady 
Joe Burns     WPTS    Jack Ross 
(9st competition)





Connect with Britain's boxing past

Interested in British boxing history? Then why not join our facebook group and share your knowledge with others. To get involved, click the link below.

You can also follow us on twitter and view our photo and memorabilia galleries on flickr.

Twitter


Copyright boxinghistory.org.uk