Army & Navy Boxing Championships 1914



Held at the Connaught Drill Hall, Alfred Road, Portsmouth


all contests over three (three-minute) rounds


Read more about the 1914 championships and the boxers who competed


Wednesday 15 April 1914


Featherweight Championship 1st series
Driver Bygraves(15th Co Army Service Corps) walkover
Lance Corporal Mullineaux(11th Hussars) WPTS Private Johnson(Sherwood Foresters)
Private Stout(2nd Leinster Regiment) WPTS Private Bunner(King's Liverpool Regiment)
Stoker Starkey(HMS Latona) WPTS Driver Hindle(157th Battery Royal Field Artillery)
Drummer Hickey(Irish Guards) bye
Private Hinds(4th Dragoon Guards) bye
Private Dale(Royal Welch Fusileers) bye
Private Moody(19th Hussars) bye
Private Watts(9th Lancers) bye
Private Jones(Royal Welch Fusileers) bye
Private Daly(HMS Crescent) bye
Private Cullen(Royal Welch Fusileers) bye
Private Baker(Middlesex Regiment) bye
Private Fletcher(Royal Welch Fusileers) bye
Leading Seaman Battershill(HMS Dominion) bye
Bandsman Stone(Northumberland Fusileers) bye
Driver Bygraves(Army Service Corps) bye


Lightweight Championship 1st series
Rifleman Lambert(King's Royal Rifle Corps) WPTS Leading Seaman Baverstock(HMS Venerable)
Private Stanton(2nd South Lancashire Regiment) WPTS Stoker Briggs(HMS Swale)
Private Grundy(Royal Welch Fusileers) WRTD1 Stoker Gregory(HMS Falcon)
Stoker Hoare(HMS Cossack) WPTS Able Seaman Winkler(HMS Plucky)
Able Seaman Mannion(HMS Collingwood) WKO2 Rifleman Smith(1st King's Royal Rifle Corps)
Private Stone(Northampton Regiment) bye
Private Forrester(Northumberland Fusileers) bye
Private Hoar(1st Loyal North Lancs Regiment) bye
Private Groat(Northumberland Fusileers) bye
Private Newbiggin(King's Regiment) bye
Private Dymock(Royal Welch Fusileers) bye
Able Seaman Clarke(HMS Vernon) bye
Lance Corporal Rooke(Royal Welch Fusileers) bye
Able Seaman Kempenstall(HMS Nubian) bye
Company Sergeant Major Bradley(Army Gymnastic Staff) bye
Sapper Walker(Royal Engineers) bye


Lightweight Championship 2nd series
Private Forrester(Northumberland Fusileers) walkover Private Stone(Northampton Regiment)
Able Seaman Kempenstall(HMS Nubian) WPTS Lance Corporal Rooke(Royal Welch Fusileers)
Company Sergeant Major Bradley(Army Gymnastic Staff) WPTS Private Groat(Northumberland Fusileers)
Private Newbiggin(King's Regiment) WPTS Sapper Walker(Royal Engineers)
Rifleman Lambert(King's Royal Rifle Corps) WPTS Private Dymock(Royal Welch Fusileers)
Private Stanton(2nd South Lancashire Regiment) WPTS Private Grundy(Royal Welch Fusileers)
Able Seaman Mannion(HMS Collingwood) WRTD1 Stoker Hoare(HMS Cossack)
Able Seaman Clarke(HMS Vernon) walkover Private Hoar(1st Loyal North Lancs Regiment)


Welterweight Championship 1st series
Private Barnes(18th Hussars) WKO3 Private Harris(12th Lancers)
Able Seaman Gray(HMS Vengeance) WKO1 Lance Corporal Andrews(1st King's Royal Rifle Corps)
Able Seaman Walters(HMS Bulwark) WPTS Private Whelan(1st King's Regiment)
Corporal Scoales(Leinster Regiment) WPTS Lance Corporal Kirwan(Irish Guards)
Leading Seaman Sheridan(Naval School of Physical Training Portsmouth) WPTS Private Quinn(2nd Royal Inniskilling Fusileers)
Lance Corporal Brown(2nd Worcestershire Regiment) WPTS Gunner Ross(HMS Ajax)
Signalman Clements(HMS Russell) bye
Lance Corporal McChrohan(Royal Welch Fusileers) bye
Lance Corporal O'Connor(Irish Guards) bye
Lance Corporal Maloney(1st King's Regiment) bye
Lance Corporal Allwin(3rd Hussars) bye
Able Seaman Robertson(HMS Dominion) bye
Able Seaman Page(HMS Birmingham) bye
Corporal Zimmer(Hants Regiment) bye
Corporal Hugo(19th Hussars) bye
Private Jubb(Royal ArmyMedical Corps) bye


Welterweight Championship 2nd series
Lance Corporal McChrohan(Royal Welch Fusileers) WRSF1 Signalman Clements(HMS Russell)
Lance Corporal O'Connor(Irish Guards) WPTS Able Seaman Robertson(HMS Dominion)
Lance Corporal Maloney(1st King's Regiment) WRDT2 Able Seaman Page(HMS Birmingham)
Corporal Zimmer(Hants Regiment) WKO2 Corporal Hugo(19th Hussars)
Lance Corporal Allwin(3rd Hussars) walkover
Able Seaman Gray(HMS Vengeance) WRSF3 Private Barnes(18th Hussars)
Corporal Scoales(Leinster Regiment) WKO3 Able Seaman Walters(HMS Bulwark)
Leading Seaman Sheridan(Naval School of Physical Training Portsmouth) WRTD1 Lance Corporal Brown(2nd Worcestershire Regiment)


Middleweight Championship 1st series
Private Collins(9th Lancers) WPTS Drummer Wyne(Royal Fusileers)
Lance Corporal Fletcher(2nd King's Royal Rifle Corps) WPTS Private Johnson(1st Lincolnshire Reiment)
Private Seavers(2nd South Lancashire Regiment) WPTS Stoker Keys(HMS Audacious)
Sergeant McEnroy(Irish Guards) WPTS Sergeant Ponsford(Royal Marine Light Infantry)
Lance Corporal Kelly(Cheshire Regiment) WPTS Lance Corporal Wells(Royal Marine Light Infantry)
Petty Officer Walsh(HMS Excellent) bye
Ordinary Seaman Stringer(HMS Hindustan) bye
Lance Corporal Jones(South Wales Borderers) bye
Private Simmons(Royal Welch Fusileers) bye
Private Boyd(11th Hussars) bye
Private Evans(3rd Hussars) bye
Corporal Fullerton(19th Hussars) bye
Lance Corporal Griffiths(The Carabiniers) bye
Leading Seaman Skinner(Naval School of Physical Training Portsmouth) bye
Signalman Othen(HMS Bulwark) bye
Shoeing-Smith Coope(19th Lancers) bye


Thursday April 16th 1914


Featherweight Championship 2nd series
Drummer Hickey(Irish Guards) WPTS Private Hinds(4th Dragoon Guards)
Private Dale(Royal Welch Fusileers) WPTS Private Moody(19th Hussars)
Private Jones(Royal Welch Fusileers) WPTS Private Watts(9th Lancers)
Leading Seaman Battershill(HMS Dominion) WPTS Private Daly(HMS Crescent)
Private Cullen(Royal Welch Fusileers) WPTS Private Baker(Middlesex Regiment)
Private Fletcher(Royal Welch Fusileers) WRTD1 Bandsman Stone(Northumberland Fusileers)
Lance Corporal Mullineaux(11th Hussars) WPTS Driver Bygraves(15th Co Army Service Corps)
Private Stout(2nd Leinster Regiment) WPTS Stoker Starkey(HMS Latona)


Featherweight Championship 3rd series
Private Dale(Royal Welch Fusileers) WPTS Drummer Hickey(Irish Guards)
Leading Seaman Battershill(HMS Dominion) WPTS Private Jones(Royal Welch Fusileers)
Private Stout(2nd Leinster Regiment) WRTD3 Lance Corporal Mullineaux(11th Hussars)
Private Cullen(Royal Welch Fusileers) walkover Private Fletcher(Royal Welch Fusileers)


Lightweight Championship 3rd series
Able Seaman Clarke(HMS Vernon) WPTS Private Forrester(Northumberland Fusileers)
Company Sergeant Major Bradley(Army Gymnastic Staff) WPTS Able Seaman Kempenstall(HMS Nubian)
Rifleman Lambert(King's Royal Rifle Corps) WPTS Private Newbiggin(King's Regiment)
Able Seaman Mannion(HMS Collingwood) WPTS Private Stanton(2nd South Lancashire Regiment)


Welterweight Championship 3rd series
Lance Corporal O'Connor(Irish Guards) WPTS Lance Corporal McChrohan(Royal Welch Fusileers)
Lance Corporal Maloney(1st King's Regiment) WPTS Corporal Zimmer(Hants Regiment)
Able Seaman Gray(HMS Vengeance) WRSF1 Lance Corporal Allwin(3rd Hussars)
Leading Seaman Sheridan(Naval School of Physical Training Portsmouth) WPTS Corporal Scoales(Leinster Regiment)


Middleweight Championship 2nd series
Petty Officer Walsh(HMS Excellent) WPTS Ordinary Seaman Stringer(HMS Hindustan)
Lance Corporal Jones(South Wales Borderers) WPTS Private Simmons(Royal Welch Fusileers)
Lance Corporal Griffiths(The Carabiniers) WPTS Leading Seaman Skinner(Naval School of Physical Training Portsmouth)
Shoeing-Smith Coope(19th Lancers) WPTS Signalman Othen(HMS Bulwark)
Private Evans(3rd Hussars) WPTS Private Boyd(11th Hussars)
Corporal Fullerton(19th Hussars) WPTS Private Collins(9th Lancers)
Private Seavers(2nd South Lancashire Regiment) WKO2 Lance Corporal Fletcher(2nd King's Royal Rifle Corps)
Sergeant McEnroy(Irish Guards) WPTS Lance Corporal Kelly(Cheshire Regiment)


Middleweight Championship 3rd series
Lance Corporal Jones(South Wales Borderers) WPTS Petty Officer Walsh(HMS Excellent)
Shoeing-Smith Coope(19th Lancers) WPTS Lance Corporal Griffiths(The Carabiniers)
Corporal Fullerton(19th Hussars) WPTS Private Evans(3rd Hussars)
Sergeant McEnroy(Irish Guards) WPTS Private Seavers(2nd South Lancashire Regiment)


Heavyweight Championship 1st series
Private Young(12th Lancers) WPTS Gunner Tricks(RoyalMarine Artillery)
Rifleman Curzon(King's Royal Rifle Corps) WDSQ2 Able Seaman Armstrong(HMS Devonshire)
Lance Sergeant Johnson(Royal Fusileers) WPTS Petty Officer Nicholls(HMS Crescent)
Private Voyles(Irish Guards) WKO1 Able Seaman Bugby(HMS Vernon)


Friday 17 April 1914


Welterweight Championship semi-final
Lance Corporal Maloney(1st King's Regiment) WPTS Lance Corporal O'Connor(Irish Guards)
Able Seaman Gray(HMS Vengeance) WPTS Leading Seaman Sheridan(Naval School of Physical Training Portsmouth)


Light-Heavyweight Championship 1st series
Bombardier Carton(30th Brigade Royal Field Artillery) WPTS Sapper Daw(Royal Engineers)
Leading Stoker Priseman(RN Barracks Portsmouth) WRSF1 Leading Teleg Carroll(HMS Alarm)
Sergeant Coombes(9th Lancers) WKO2 Sergeant Sharpley(Essex Regiment)
Leading Seaman Williams(HMS Bulwark) bye


Saturday 18 April 1914


Featherweight Championship semi-final
Leading Seaman Battershill(HMS Dominion) WPTS Private Dale(Royal Welch Fusileers)
Private Stout(2nd Leinster Regiment) WPTS Private Cullen(Royal Welch Fusileers)


Featherweight Championship final
Private Stout(2nd Leinster Regiment) WPTS Leading Seaman Battershill(HMS Dominion)


Lightweight Championship semi-final
Able Seaman Clarke(HMS Vernon) WPTS Company Sergeant Major Bradley(Army Gymnastic Staff)
Able Seaman Mannion(HMS Collingwood) WPTS Rifleman Lambert(King's Royal Rifle Corps)


Lightweight Championship final
Able Seaman Mannion(HMS Collingwood) WPTS Able Seaman Clarke(HMS Vernon)


Welterweight Championship final
Able Seaman Gray(HMS Vengeance) WPTS Lance Corporal Maloney(1st King's Regiment)


Middleweight Championship semi-final
Lance Corporal Jones(South Wales Borderers) WPTS Shoeing-Smith Coope(19th Lancers)
Sergeant McEnroy(Irish Guards) WPTS Corporal Fullerton(19th Hussars)


Middleweight Championship final
Lance Corporal Jones(South Wales Borderers) WPTS Sergeant McEnroy(Irish Guards)


Light-Heavyweight Championship semi-final
Bombardier Carton(30th Brigade Royal Field Artillery) WPTS Leading Seaman Williams(HMS Bulwark)
Leading Stoker Priseman(RN Barracks Portsmouth) WKO1 Sergeant Coombes(9th Lancers)


Light-Heavyweight Championship final
Bombardier Carton(30th Brigade Royal Field Artillery) WPTS Leading Stoker Priseman(RN Barracks Portsmouth)


Heavyweight Championship semi-final
Private Young(12th Lancers) WPTS Rifleman Curzon(King's Royal Rifle Corps)
Private Voyles(Irish Guards) WPTS Lance Sergeant Johnson(Royal Fusileers)


Heavyweight Championship final
Private Voyles(Irish Guards) WPTS Private Young(12th Lancers)





Connect with Britain's boxing past

Interested in British boxing history? Then why not join our facebook group and share your knowledge with others. To get involved, click the link below.

You can also follow us on twitter and view our photo and memorabilia galleries on flickr.

Twitter


Copyright boxinghistory.org.uk